Arad · UNPIR — RFO II 0018 · CIF RO21101091 · practicieni în insolvență din 1999
București · UNPIR — RFO II 0493 · CIF RO30806156 · Filiala București
Legea 64/1995 · Legea 85/2006 · Legea 85/2014date la 30 septembrie 2026

Trei decenii de insolvență în România

Procedura a trecut prin trei legi și un ciclu economic complet: un deceniu fără urmă statistică publică, un vârf de criză de aproape 30.000 de dosare într-un singur an, o prăbușire de trei sferturi după reforma din 2014 și o revenire lentă care durează de cinci ani. Ce nu s-a schimbat în tot acest interval este deznodământul: aproape 9 din 10 dosare deschise se închid prin faliment, iar prevenția rămâne, statistic, o excepție.

≈29.600maximul istoric, atins în 2013
5.564minimul absolut, atins în 2020
5.250insolvențe în primele 9 luni din 2026 (+11,7%) — cel mai ridicat nivel din 2018
88,7%din dosarele deschise în 2025 sunt falimente
×2,4companiile cu active peste 4 mil. EUR intrate în insolvență: 17 → 41 (9 luni 2026)
1995 – iul. 2006 Legea nr. 64/1995 Reorganizare judiciară și faliment. Evidența se ține la nivel de tribunal; nu există registru electronic și nici serie anuală publicată. Perioada este, statistic, o pată albă.
iul. 2006 – iun. 2014 Legea nr. 85/2006 Apare Buletinul Procedurilor de Insolvență și, odată cu el, prima serie de date comparabile. Regimul acoperă integral criza: de la ~14.000 de dosare în 2008 la vârful absolut din 2013.
iun. 2014 – prezent Legea nr. 85/2014 Valoare-prag, filtre de acces și proceduri de prevenție. Volumul scade cu trei sferturi în trei ani. Legea nr. 216/2022 transpune Directiva (UE) 2019/1023 și relansează concordatul preventiv.

01Insolvențe nou deschise, 1995–2026

ONRC · BPI · Coface · ZF/KeysFin

Profesioniști (societăți comerciale și PFA) intrați în insolvență, pe an. Zona hașurată marchează intervalul pentru care nu există serie publică. Treceți cu mouse-ul peste coloane pentru detalii.

fără serie publică (1995–2007) regim L. 85/2006 regim L. 85/2014 an parțial (9 luni 2026) valoare ONRC concurentă

Graficul spune trei lucruri deodată. Primul: jumătate din intervalul de 30 de ani nu poate fi cuantificat. Sub Legea nr. 64/1995 nu a existat registru electronic, iar BPI a devenit operațional abia după intrarea în vigoare a Legii nr. 85/2006 — prima serie comparabilă începe în 2008. Orice cifră vehiculată pentru anii 1995–2007 provine din estimări sau din numărători de dosare pe rolul secțiilor comerciale, nu dintr-o evidență națională.

Al doilea: criza a produs un vârf care nu s-a mai repetat. Între 2008 și 2013 volumul se dublează, iar 2013 rămâne maximul absolut cu circa 29.600 de dosare și aproape 150.000 de salariați afectați. Cumulat, în cei cinci ani de la declanșarea crizei au intrat în procedură aproximativ 120.000 de companii, iar în intervalul 2011–2015 — 105.545.

Al treilea: după 2014 seria intră într-un alt ordin de mărime. Nivelul actual (7.553 în 2025) reprezintă un sfert din vârful din 2013, dar este cu 36% peste minimul din 2020 și crește pentru al cincilea an consecutiv. Primele nouă luni din 2026 confirmă accelerarea: peste 5.250 de dosare, cu 11,7% mai multe decât în aceeași perioadă din 2025 — cel mai ridicat nivel de după 2018. Și aici circulă două cifre: comunicatul ONRC pe opt luni (publicat la 3 octombrie 2026) indică 4.782 de insolvențe și un plus de numai 4,85%, în timp ce prelucrarea CITR a datelor ONRC pe nouă luni ajunge la +11,7% — un nou exemplu al decalajului de înregistrare descris în secțiunea 02.

Al patrulea lucru, nou în 2026: se schimbă natura riscului, nu doar volumul. Companiile cu active de peste 1 milion EUR intrate în procedură au crescut cu 65% (de la 86 la 142 în nouă luni), iar cele cu active de peste 4 milioane EUR s-au înmulțit de 2,4 ori (de la 17 la 41). O companie mare este finanțată, de fapt, de furnizorii ei; când se oprește din plată, neplata se transmite în lanț — iar în România creditul furnizor este o sursă principală de finanțare, firmele subcapitalizate concentrează peste o treime din restanțele comerciale, iar incidentele de plată cresc ca valoare. Este contextul în care instrumentele de prevenție — acordul de restructurare și concordatul preventiv — încetează să fie o opțiune teoretică.

Tabelul complet al seriei
AnRegimInsolvențe noiVariațieObservație

02De ce circulă două cifre diferite pentru aceiași ani

ONRC (ian. 2013) vs. Coface / Registrul Comerțului (ulterior)

Pentru 2011–2013 sursele publice dau valori care diferă cu până la 70%. Comparație directă între seria ONRC comunicată la începutul anului 2013 și cifrele reținute ulterior de studiile de piață.

ONRC, comunicat în ianuarie 2013 serie reținută ulterior

Diferența nu este o eroare de măsurare, ci un decalaj de înregistrare. Cifra ONRC de 16.404 dosare pentru 2012 a fost comunicată în ianuarie 2013, adică înainte ca toate mențiunile aferente anului să fie publicate în registru; sursele care au recitit aceiași ani mai târziu au ajuns la circa 28.000.

Un test de coerență confirmă ipoteza. Coface indică 105.545 de companii intrate în insolvență în intervalul 2011–2015. Scăzând valorile cunoscute pentru 2012–2015 (≈28.000 + ≈29.600 + ≈20.696 + ≈10.269 = 88.565), rezultă pentru 2011 aproximativ 16.980 — practic identic cu cei 16.916 raportați de ONRC. Cu alte cuvinte, seriile coincid pentru 2011 și se rup doar pentru 2012, ceea ce indică o problemă de dată a extragerii, nu de metodologie.

Consecință practică: într-un raport nu amestecați cele două serii. Fie folosiți seria ONRC integral, fie seria extinsă integral, și precizați data extragerii.

03Efectul Legii nr. 85/2014 asupra volumului

calcul propriu pe date Coface / ONRC

Descompunerea căderii de la maximul din 2013 la palierul din 2016, an cu an. Coloanele roșii sunt scăderi; ultima coloană este nivelul rezultat.

În trei ani volumul scade de la ≈29.600 la 8.371 de dosare, adică o reducere de 71,7%. Cea mai mare parte a căderii se produce în 2015 (−10.427 de dosare, −50% într-un singur an), primul an calendaristic acoperit integral de noua lege.

Scăderea nu are, în principal, o cauză economică: 2015 și 2016 au fost ani de creștere, dar nu de o asemenea amploare. Explicația ține de schimbarea condițiilor de acces la procedură — introducerea valorii-prag (astăzi 50.000 lei), condiționarea cererii creditorului de o creanță certă, lichidă și exigibilă neplătită peste 60 de zile, și filtrele privind documentația cererii debitorului. Practic, o parte din dosarele care intrau anterior în procedură au fost redirecționate către dizolvare voluntară și radiere.

Concluzia metodologică este importantă pentru orice comparație pe termen lung: seriile de dinainte și de după iunie 2014 măsoară populații diferite de debitori. O comparație directă 2013 vs. 2025 supraestimează ameliorarea reală.

04Ce se întâmplă cu 100 de dosare deschise

ONRC 2025 · doctrină · studii Coface

Repartizarea a 100 de dosare de insolvență deschise, la structura anului 2025. Pătratele încercuite marchează reorganizările care ajung efectiv la un plan dus până la capăt.

89 intră direct în faliment sau ajung acolo — 6.905 din 7.782 de dosare deschise în 2025.
5 sunt deschise ca reorganizare judiciară — 380 de dosare în 2025, 4,9% din total.
2 ajung la o reorganizare dusă la capăt: doctrina indică sub 3% reușite din dosarele închise, iar analizele de piață au estimat 2%.
6 rămân neclasificate în cele două categorii la momentul deschiderii.

Acesta este indicatorul care nu s-a mișcat în 30 de ani și prin trei legi. Rata de reorganizare se menține sub 5%, iar rata de reorganizare reușită în jurul a 2%, indiferent de regimul legal, de faza ciclului economic sau de volumul total al dosarelor.

Nuanța necesară, semnalată constant de practicieni: majoritatea falimentelor privesc societăți fără bunuri și fără activitate, pentru care reorganizarea nu era o opțiune reală. Rata brută subestimează, prin urmare, performanța procedurii pe segmentul debitorilor cu activitate efectivă — dar nu există statistică publică separată pentru acest segment, ceea ce face imposibilă cuantificarea.

Al doilea reper, tot nemișcat: rata de recuperare a creditorilor a fost estimată la circa 30%, cea mai scăzută din Europa la momentul măsurării (2013). Nu există o actualizare publică recentă a acestui indicator.

05Faliment vs. reorganizare

ONRC

Repartizarea dosarelor deschise pe tipul de procedură, în ultimii ani cu date detaliate.

faliment reorganizare judiciară alte / neclasificate

Structura este remarcabil de stabilă: ponderea falimentelor variază între 91,1% și 94,5%, iar cea a reorganizărilor între 4,9% și 6,1%. Creșterea aparentă a reorganizărilor în 2026 (6,1%) se explică prin fereastra scurtă de observare — patru luni — și nu constituie încă o inflexiune.

La 31 martie 2026 erau 354 de proceduri de concordat preventiv în derulare la nivel național, un stoc care nu apare în acest grafic pentru că se constituie în afara procedurii de insolvență.

06Prevenția: concordatul preventiv

Coface / ONRC

Proceduri de concordat preventiv deschise. Practic inexistente sub regimul anterior, cresc după Legea nr. 216/2022.

De la 21 de proceduri în 2022 la 221 în 2025 — o creștere de peste zece ori în trei ani, declanșată de transpunerea Directivei (UE) 2019/1023 prin Legea nr. 216/2022. Este singurul indicator din întregul dosar care se schimbă structural.

Două avertismente. ONRC comunică pentru 2025 un număr mai mic, 122 de deschideri (39 în semestrul I, 83 în semestrul II); diferența vine din unitatea de măsură — cerere depusă, procedură deschisă sau mențiune publicată. Iar acordul de restructurare, cealaltă procedură introdusă în 2022, nu a produs încă statistică: primul acord confirmat de o instanță din România a fost raportat abia în toamna anului 2025.

07Cât cântărește prevenția în raport cu insolvența

calcul propriu pe date ONRC / Coface

Proceduri de concordat preventiv deschise la fiecare 100 de insolvențe noi.

Raportul s-a înmulțit de peste nouă ori în patru ani — și rămâne, cu toate acestea, sub 3 dosare de prevenție la 100 de dosare de insolvență. Prevenția a încetat să fie o notă de subsol, dar nu a devenit încă o alternativă cu greutate în volum.

În primele cinci luni din 2026, ONRC a înregistrat 80 de deschideri de concordat la 3.146 de insolvențe noi, adică 2,54 la 100 — cifră calculată integral pe date ONRC și, din motivul explicat la graficul 06, nu direct comparabilă cu anii din grafic.

08Unde se concentrează dosarele: sectoare

ONRC · Coface

Proceduri deschise pe sector de activitate, primele opt luni din 2026 (ONRC, 3 octombrie 2026). Sub grafic, seria construcțiilor — singurul sector raportat consecvent și comparabil între ani.

Comerțul și construcțiile rămân în frunte: 308 și, respectiv, 271 de proceduri în primele opt luni din 2026, urmate de industria prelucrătoare cu 167 (ONRC). Analiza CITR pe nouă luni adaugă nuanța care contează: din cele aproape 230 de insolvențe suplimentare față de 2025, peste 190 provin din doar două sectoare — agricultura (+94, adică +52,5%) și construcțiile (+97), în timp ce comerțul (≈−5%) și industria prelucrătoare (≈−6%) scad ușor. Construcțiile depășesc pragul de 1.000 de firme intrate în insolvență în trei trimestre, iar agricultura, cu o rată a creditelor neperformante urcată de la 2,7% (octombrie 2024) la 9,8% (martie 2026), devine sectorul de urmărit.

Pe anii întregi, concentrarea este și mai puternică: primele trei sectoare au reprezentat 46% din total în 2022 și 2023, și 59% în 2024, după reclasificarea comerțului într-o singură categorie CAEN. Atenție: din acest motiv, cifrele pe comerț pentru 2024 și după nu sunt comparabile cu cele din anii anteriori, când comerțul cu ridicata și cel cu amănuntul erau raportate separat.

Construcțiile sunt singura serie curată: 1.342 → 1.446 → 1.510 dosare între 2022 și 2024, creștere continuă, cel mai afectat sector în 2022 și 2023. În 2020, sectorul textil-încălțăminte a avut cea mai mare rată raportată la firmele active — 64 de insolvențe la 1.000 de companii, de patru ori peste media națională.

09Distribuția teritorială

ONRC · 8 luni 2026 · CITR · 9 luni 2026

Județele cu cele mai multe și cele mai puține dosare în primele opt luni din 2026 (ONRC), cu variația față de aceeași perioadă din 2025.

Cele mai mari variații procentuale, primele nouă luni din 2026 față de aceeași perioadă din 2025 (CITR, pe date ONRC):

Concentrarea rămâne extremă: Bucureștiul singur a avut 861 de dosare în primele opt luni din 2026 — 18% din total — după 1.359 în întregul an 2025, dar cu o creștere modestă, de 4,1%. Vârful lunii august: 357 de insolvențe în toată țara, dintre care 57 în Capitală și 44 în Bihor.

Bihorul rămâne anomalia care merită urmărită: al doilea județ ca volum absolut (363), dar primul din țară la insolvențe raportate la 1.000 de companii active în 2024. În 2026 însă scade cu 11,9%, iar Nord-Vestul este singura regiune în scădere (−5,7%: Cluj −15,2%, Sălaj −41,4%). La polul opus, Nord-Estul crește cel mai repede (+21,8%): Vasluiul și-a dublat procedurile, Bacăul a urcat cu 48,5%, Suceava cu 42,1%.

Vestul țării intră și el în ritm: Aradul urcă cu 41,2% în primele nouă luni din 2026, Hunedoara cu 30,8%, Brașovul cu 37,8%, iar Bistrița-Năsăud (+77,6%) și Vrancea (+69,0%) au cele mai mari creșteri procentuale. Timișul (229 de dosare) scade ușor, cu 4,2%.

Procentele trebuie însă citite întotdeauna împreună cu valorile absolute. Covasna apare cu +25% și Botoșani cu +22,7% — și totuși închid opt luni cu 20, respectiv 27 de dosare. Pe astfel de baze, un salt de câteva dosare produce procente spectaculoase și lipsite de conținut. Pentru variațiile pe nouă luni, CITR a publicat procentele, nu și valorile absolute pe județ, motiv pentru care coloanele apar fără cifră.

10Pierderile cauzate creditorilor

Coface · miliarde lei

Pierderi financiare generate de companiile intrate în insolvență, pe an. Coloana hașurată pentru 2015 este derivată, nu raportată direct.

Impactul financiar nu urmează numărul de dosare, ci dimensiunea companiilor care intră în procedură. Anul 2020 a avut minimul absolut al pierderilor (~3 mld. lei) pentru că firmele mari au fost ținute pe linia de plutire de schemele de sprijin; în 2021, cu doar 580 de dosare în plus, pierderile au urcat la 5,3 mld. lei, iar numărul salariaților afectați de la sub 20.000 la aproape 30.000.

Valoarea pentru 2015 este derivată din afirmația Coface potrivit căreia pierderile din 2020 au fost „de 5 ori sub nivelul corespondent din 2015”, de unde rezultă un ordin de mărime de circa 15 mld. lei. O tratez ca reper, nu ca dată raportată.

Tendința recentă este de deteriorare pe alt indicator: sumele refuzate la plată au ajuns la 3,5 mld. lei în 2025, maximul ultimilor șapte ani, după minimul istoric din 2021. Companiile intrate în insolvență în 2024 acumulaseră, la finalul lui 2023, datorii totale de circa 2,5 mld. euro.

11Intrări și ieșiri din economie

ONRC

Persoane juridice înmatriculate și radiate, în anii cu date complete pe ambele fluxuri.

Insolvența este o fracțiune mică din ieșirile din economie. În 2024 au fost 83.012 radieri față de 7.274 de insolvențe — un raport de peste 11 la 1. Cea mai mare parte a firmelor dispar prin dizolvare voluntară și radiere, nu prin procedură colectivă.

Semnalele pentru 2025–2026 sunt mixte: 2025 a adus numărul record de înmatriculări (153.425), dar și o creștere a dizolvărilor voluntare, de la 12.747 în T1 2025 la 16.361 în T1 2026. La 31 martie 2026 existau 1,759 milioane de profesioniști activi.

12Durata procedurilor

ONRC · 2014–2026

Din cele peste 65.900 de dosare închise prin radiere în intervalul 2014–2026, ponderea celor care au durat peste trei ani.

≈55.900 · sub 3 anipeste 10.000 · peste 3 ani

Peste 15% din proceduri depășesc trei ani — aproximativ una din șapte. Directorul Direcției BPI din cadrul ONRC a semnalat public această durată ca problemă structurală, în paralel cu creșterea constantă a numărului de falimente.

Ritmul închiderilor rămâne apropiat de cel al deschiderilor — 6.748 de firme radiate în 2024, 6.510 în 2025 și 2.267 în primele patru luni din 2026 — ceea ce înseamnă că stocul de dosare aflate în lucru nu se degajă, ci se menține.

13Insolvența în Europa: 30 de ani în date

Destatis · Banque de France · Eurostat · Banca Mondială · 23.10.2026

Subcapitol de context european pentru seria românească de mai sus. Cifrele, sursele și notele metodologice sunt reproduse întocmai din materialul-sursă; actualizat la 23 octombrie 2026.

Nu există o serie de insolvențe pentru Uniunea Europeană care să acopere ultimii 30 de ani. Eurostat colectează date armonizate din 2015, iar obligatoriu abia din 2021, și publică doar indici, nu un total european, pentru că legislațiile naționale diferă prea mult ca cifrele absolute să poată fi adunate. Imaginea pe termen lung se construiește din seriile naționale (Germania, Franța, Marea Britanie), completate de indicele Eurostat și de indicatorii comparativi ai Băncii Mondiale.

Germania, 1995–2025: trei valuri

Germania – insolvențe de firme, 1995–2025
Germania – insolvențe de firme, 1995–2025

Germania are cea mai lungă serie oficială din UE (anuală din 1949, lunară din 1975). Trei lucruri ies în evidență:

  • Vârful istoric a fost în 2003, nu în criza financiară. 39.320 de insolvențe de firme în 2003 și 39.213 în 2004; criza din 2009 a adus „doar” 32.687.
  • Minimul din 2021 (13.993) a fost artificial, efectul măsurilor de sprijin din pandemie.
  • Revenirea este cea mai abruptă din serie. 17.814 în 2023, 21.812 în 2024 (+22,4%), 24.064 în 2025 – cel mai ridicat nivel din 2014. Numărul s-a dublat în patru ani.

Valoarea pe dosar crește mai repede decât numărul dosarelor: creanțele declarate au urcat de la 26,6 miliarde euro în 2023 la 58,1 miliarde în 2024, iar cazurile cu creanțe de peste 25 de milioane euro s-au dublat (314).

Indicatorul care contează: dosarele fără masă

Germania – % din insolvențele de firme respinse pentru lipsă de masă
Germania – % din insolvențele de firme respinse pentru lipsă de masă

Am calculat, pe datele Destatis, ponderea cererilor de insolvență ale firmelor respinse pentru că averea debitorului nu acoperă nici costurile procedurii („mangels Masse”) – echivalentul dosarelor închise la noi pentru lipsă de bunuri.

În 1999, primul an al noii legi germane a insolvenței, 64% din cereri erau respinse pentru lipsă de masă (16.898 respinse față de 9.564 deschise). În zece ani procentul a coborât la circa un sfert și a rămas acolo. Înainte de reformă era și mai rău: în 1998, aproximativ trei sferturi din toate cererile nu ajungeau la deschidere.

În România, potrivit cifrelor UNPIR, circa 80% dintre firmele care intră în insolvență nu au nici active, nici bunuri – un nivel apropiat de cel al Germaniei dinaintea reformei din 1999.

Franța: record absolut și „recuperarea” falimentelor amânate

Franța – falimente de firme, repere 2010–2026
Franța – falimente de firme, repere 2010–2026
  • Pragul de 60.000 de falimente pe an fusese depășit doar în patru perioade: 1993, 1996, 2009 și 2012.
  • În 2020–2022 media a coborât la 33.300 pe an, față de 58.700 în deceniul anterior. Firmele ținute în viață atunci intră acum în procedură.
  • 2025 a fost an record (circa 68.500), iar la finalul lui iulie 2026 totalul pe 12 luni era de 70.605.
  • Contrapunctul: în aceeași perioadă s-au înființat peste 1,2 milioane de firme (+10,8%), astfel că rata de faliment crește mai lent decât numărul brut.

Marea Britanie: de ce cifrele brute pot înșela

În 2023, Anglia și Țara Galilor au înregistrat 25.158 de insolvențe de firme, cel mai mare număr din 1993. Raportat însă la numărul de firme active, rata a fost de 53,7 la 10.000, mult sub vârful de 94,8 la 10.000 din criza 2008–2009. Lecția metodologică: comparațiile în timp se fac la 10.000 de firme, nu în cifre absolute.

UE în ansamblu (indice Eurostat, 2015–2026)

  • În T2 2026, declarațiile de faliment au crescut cu 5,7% în UE și cu 6,9% în zona euro față de trimestrul anterior, atingând cel mai ridicat nivel din T1 2019.
  • Seria a crescut aproape continuu din T4 2021 până în T3 2025; scăderea din 2020 se explică prin măsurile de sprijin din pandemie.
  • Cazul extrem este Grecia: indicele a ajuns la 1.406,7 în T2 2026 (2021 = 100), de peste șase ori media zonei euro (214,8).

Durata procedurii: România în coada clasamentului

Durata soluționării unei insolvențe – state UE
Durata soluționării unei insolvențe – state UE

O insolvență se soluționa în 0,4 ani în Irlanda, 0,9 ani în Belgia și Finlanda, 1,2 ani în Germania – și 3,3 ani în România, la egalitate cu Bulgaria și doar înaintea Croației, Greciei și Slovaciei (date Banca Mondială, 2019).

Cât recuperează creditorul garantat

Rata de recuperare a creditorului garantat
Rata de recuperare a creditorului garantat

Durata se traduce direct în recuperare, pentru că metodologia Băncii Mondiale actualizează suma încasată în funcție de timpul cât banii stau blocați. În datele din 2013, Finlanda, Țările de Jos, Belgia și Anglia recuperau 88–90 de cenți la dolar, iar România era pe ultimul loc în UE. În ultima ediție Doing Business (2020): Polonia 60,9, România 34,4, Grecia 32,0. Polonia arată că situația se poate schimba: între 2007 și 2012, costurile au scăzut cu o treime și rata de recuperare s-a dublat.

Notă metodologică: indicatorul Băncii Mondiale măsoară recuperarea creditorului garantat într-un caz-tip ipotetic, nu media dosarelor reale; graficul combină două ediții și are valoare orientativă.

Ce reiese din 30 de ani de date

  1. Crizele structurale produc mai multe insolvențe decât cele financiare: vârful german a fost în 2003, nu în 2009.
  2. Pandemia nu a eliminat falimentele, doar le-a amânat; Franța și Germania le plătesc acum, cu maxime pe 13–20 de ani.
  3. Calitatea dosarului contează mai mult decât numărul lui: proporția dosarelor fără masă, durata și rata de recuperare diferă între state de 3–8 ori.
  4. Comparațiile corecte se fac la 10.000 de firme, nu în cifre brute.

Surse

Metodologie și surse

  1. Perioada 1995 – 2007. Nu există serie statistică publică consolidată. Buletinul Procedurilor de Insolvență a fost instituit prin Legea nr. 85/2006 și a devenit operațional gradual, motiv pentru care primul an cu date comparabile este 2008. Datele pentru această perioadă ar putea fi reconstituite doar din rapoartele statistice ale CSM privind dosarele pe rolul secțiilor comerciale — sursă neexploatată aici.
  2. Seria 2008 – 2013. Valorile pentru 2008 (≈14.000), 2009 (19.900), 2010 (21.700) și 2011 (16.916) provin din datele ONRC centralizate în presa economică în ianuarie 2013 și sunt intern coerente (total 2008–2012 = 88.912). Pentru 2012 am reținut ≈28.000, iar pentru 2013 ≈29.600 — valorile din sursele care au recitit anii respectivi ulterior. Vezi graficul 02 pentru reconcilierea celor două serii.
  3. Seria 2014 – 2026. Cifrele pentru 2019–2025 sunt cele publicate de ONRC și preluate în studiile anuale Coface (2024: 7.274; 2025: 7.553). Pentru 2026, valoarea de 5.250 (nouă luni, marcată „≈”) este prelucrarea CITR a datelor ONRC, publicată la 8 octombrie 2026; comunicatul ONRC pe opt luni (3 octombrie 2026) indică 4.782. Valorile pentru 2014, 2015 și 2018 sunt aproximative (marcate cu „≈”): provin din studiile Coface pe date preliminare BPI. Pentru 2020 sursele diferă ușor (Coface 5.564, ONRC/KeysFin 5.694), iar pentru 2021 (6.144 aici, 6.113 la Coface).
  4. Serii ONRC alternative pentru anii recenți. ONRC a comunicat 7.416 dosare pentru 2024 și 7.782 pentru 2025, față de 7.274 și 7.553 în studiile Coface. Diferența provine din perimetrul de numărare. Graficele 01, 07 și 10 folosesc seria Coface; graficele 04 și 05 folosesc seria ONRC, pentru că numai aceasta oferă defalcarea pe tip de procedură. Cele două nu se pot combina în același grafic.
  5. Concordatul preventiv. Seria 2022–2025 este cea din studiile Coface (21 / 61 / 96 / 221 proceduri deschise). ONRC a comunicat pentru 2025 un număr mai mic — 122 de deschideri (39 în S1, 83 în S2) — și 80 de deschideri în primele cinci luni din 2026. Diferența vine din unitatea de măsură (cerere depusă / procedură deschisă / mențiune publicată) și din decalajul de înregistrare.
  6. Faliment / reorganizare. Date ONRC: 2024 (total 7.416 dosare, din care 6.757 faliment și 374 reorganizare), 2025 (7.782 / 6.905 / 380) și primele patru luni din 2026 (2.410 / 2.277 / 147). Totalul include și dosare neclasificate în cele două categorii, de unde restul din bară.
  7. Rata de succes. Doctrina de specialitate indică 4–5% reorganizări din totalul dosarelor și sub 3% reorganizări reușite din dosarele închise; analizele de piață au estimat rata de succes la 2%. Datele UNPIR arată că, din 2012, cel puțin 5% din procedurile în lucru sunt reorganizări, cu precizarea că majoritatea falimentelor privesc societăți fără bunuri și fără activitate. Rata de recuperare a creditorilor — circa 30% — este un reper din 2013, neactualizat public.
  8. Densitate. În 2022, România raporta 19 insolvențe la 1.000 de companii active, față de o medie de 11 în celelalte țări din regiune. La nivel de sector, textile-încălțăminte a atins 64 la 1.000 în 2020. La nivel județean, Bihor conducea în 2024 clasamentul raportat la firme active.
  9. Repere legislative. Legea nr. 64/1995 privind procedura reorganizării judiciare și a falimentului (în vigoare din 1995); Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenței (iulie 2006); Legea nr. 85/2014 privind procedurile de prevenire a insolvenței și de insolvență (în vigoare 25/28 iunie 2014) — valoare-prag, astăzi 50.000 lei; Legea nr. 216/2022 (25 iulie 2022) — transpunerea Directivei (UE) 2019/1023, noul concordat preventiv și acordul de restructurare; Legea nr. 46/2023 — prelungirea duratei concordatelor deschise anterior; Legea nr. 239/2025 (M. Of. nr. 1160 din 15 decembrie 2025) — termenul de 45 de zile pentru cererea debitorului și notificarea prealabilă a organului fiscal (art. 66); O.U.G. nr. 6/2026 — Fondul de garantare a creanțelor salariale extins la concordatul preventiv, cu plafoane majorate pentru operatorii de interes strategic; Legea nr. 151/2015 privind insolvența persoanei fizice, aplicabilă din 1 ianuarie 2018 și neinclusă în seriile de mai sus.
  10. Date 2026. ONRC — statistici publicate la 3 octombrie 2026 pentru 1 ianuarie – 31 august 2026 (4.782 de insolvențe, +4,85%; distribuția pe județe și pe sectoare de mai sus); CITR — analiză publicată la 8 octombrie 2026 pe datele ONRC pentru ianuarie – septembrie 2026 (5.250 de insolvențe, +11,7%; variațiile regionale; companiile cu active de peste 1 și 4 milioane EUR). Cele două serii nu sunt direct comparabile — vezi secțiunea 02.
  11. Ce lipsește. Nu există statistică publică privind: deznodământul procedurilor de prevenție; rata de recuperare actualizată; durata medie pe tip de procedură; și nicio serie pentru perioada 1995–2007. Toate cifrele marcate „≈” sau „derivat” trebuie citate ca atare într-un act de procedură.